Nie czyń drugiemu co Tobie nie miłe – tak naszym zdaniem powinna brzmieć pierwsza zasada kodeksu dobrego sąsiada. Wystawianie śmieci na korytarz, częste, głośne imprezy do rana czy zostawianie worków z odpadami przed wiatami śmietnikowymi to tylko nieliczne przykłady zachowań, które skutecznie uprzykrzają życie osiedlowej społeczności. Czego należy unikać i o czym pamiętać na co dzień? Przeczytajcie poniżej.
Główne punkty poradnika:
Zachowanie czystości w przestrzeni wspólnej
Jesteśmy zgodni w stwierdzeniu, że zdecydowanej większości osób przyjemniej żyje się w czystej przestrzeni, która nie odpycha brzydkim zapachem i brudem. W swoich mieszkaniach dbamy o czystość i porządek, ścieramy kurze, myjemy podłogi, wyrzucamy śmieci. Przenieśmy te nawyki również do przestrzeni wspólnych.
O czym należy pamiętać:
- Nie zostawiajmy worków ze śmieciami na korytarzu ani przed wiatami śmietnikowymi. Niech trafią w swoje miejsce docelowe – do kontenera. Pamiętajmy o segregacji!
- Sprzątajmy po swoich pupilach – nikt nie lubi natykać się na nieprzyjemności wychodząc z budynku czy spacerując po okolicy. Zabierajmy ze sobą woreczki na nieczystości i nie zapominajmy ich używać 😉
- Uważajmy na ściany – opierając rower róbmy to delikatnie, a wracając z psem deszczowego spaceru, starajmy się zapewnić mu inne źródło wytarcia sierści, niż ściana 🐶
- Bądźmy uważni – jeśli wyleje nam się sok w windzie czy rozsypie nam się ziemia ze świeżo kupionego kwiatka na klatce schodowej – posprzątajmy za sobą.
Lokatorzy na czterech łapach – wynajem ze zwierzakiem
Psy czy koty są najlepszymi przyjaciółmi człowieka – totalnie się z tym zgadzamy, dlatego też w mieszkaniach Vantage Rent można mieszkać ze zwierzakami! Jednak pamiętajmy o tym, że właściciel ponosi pełną odpowiedzialność za swojego pupila, zarówno w mieszkaniu, jak i poza nim.
O czym należy pamiętać:
- Jak wyżej – sprzątajmy po swoich czworonożnych przyjaciołach.
- Zapewnijmy zwierzakowi odpowiednią opiekę. Upewnijmy się, że pies nie szczeka, gdy wychodzimy z domu. Zdarza się, że sąsiedzi za ścianą czy nawet z innego piętra, słyszą szczekanie i ujadanie przez większość dnia, gdy nieświadomy niczego właściciel jest poza domem. W trosce o komfort zwierzaka, który w ten sposób okazuje emocje, jak i o komfort sąsiadów, zadbajmy o to, aby pupil był zaopiekowany przez całą dobę. W trudnych przypadkach zachęcamy do skorzystania z pomocy behawiorysty!
- Wychodząc na spacer, zabierajmy ze sobą smycz. Zawsze. Nasz pies może być najbardziej ułożonym i przyjacielskim psem na świecie, jednak po drugiej stronie spotykamy osoby, które najzwyczajniej w świecie psów się boją lub nie mają ochoty na bezpośredni kontakt z nimi, a także inne zwierzaki, które mogą nie tolerować towarzystwa czworonożnego kolegi. Dbajmy o siebie nawzajem!
Cisza nocna – warto jej przestrzegać
Cisza nocna obowiązuje w godzinach 22:00-6:00. W tym czasie powinniśmy zrezygnować z głośnej muzyki czy używana wiertarki.
O czym należy pamiętać:
- Głośne prace remontowe starajmy się wykonywać w ciągu dnia, a jeśli nie mamy takiej możliwości – w godzinach wieczorno-nocnych róbmy to możliwie jak najkrócej.
- Jeśli planujemy zorganizować imprezę, powiadommy o tym sąsiadów. Powinni zrozumieć 😉 Dajmy im znać o której impreza się zaczyna i o której planujemy ją zakończyć. Po godzinie 22:00 starajmy się być ciszej.
- Głośna muzyka, głośne rozmowy w mieszkaniu lub na balkonie, stukanie młotkiem – między 22 a 6 unikajmy wszystkiego, co może zakłócić spokojny sen i czas na odpoczynek.
Życie balkonowe – co wolno, a czego nie wolno robić na balkonie
Balkon jest rewelacyjnym miejscem, w którym możemy urządzić sobie naszą oazę – mini ogródek, miejsce relaksu, osobista domowa kawiarnia. Trzymajmy się jednak kilku zasad, dzięki którym nasze balkonowe życie nie uprzykrzy dnia naszym sąsiadom.
O czym należy pamiętać:
- Nie palmy papierosów na balkonie. Nieprzyjemny dym niesie się po ścianach budynków, a pety czy niedopałki lądują na balkonach na niższych piętrach – unikajmy takich sytuacji.
- Wybierzmy inne miejsce na grillowanie – palenie grilla na balkonie jest nie tylko uciążliwe dla sąsiadów, ale również nielegalne. Skorzystajmy z miejsc, w których jest to dozwolone lub wybierzmy zamiast tego dobrą knajpę!
- Podlewając kwiaty, róbmy to z rozsądkiem, aby nie sprawić niechcianego prysznica sąsiadom z dołu 😉
Miejsca parkingowe – gdzie parkować samochód
Wiemy, że znalezienie miejsca parkingowego czasami graniczy z cudem. Dlatego też w naszych inwestycjach umożliwiamy wynajęcie miejsca parkingowego, aby wracając z pracy czy z zakupów nie stresować się parkowaniem. Wynajmując miejsce na parkingu, chcemy mieć je na wyłączność – i słusznie, o to chodzi. Jednak nie wszyscy o tym pamiętają.
O czym należy pamiętać:
- Nie zajmujmy miejsc parkingowych, których nie wynajęliśmy. Nawet na chwilę.
- Parkujmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. W żadnym wypadku nie stawiajmy samochodu tam, gdzie może on zablokować przejazd dla innych pojazdów, straży pożarnej, karetce pogotowia czy policji.
Uśmiech na dzień dobry
Nie zapominajmy o uprzejmości. Nie musimy od razu chodzić do sąsiadów na kawę (chociaż zdecydowanie zalecamy takie znajomości!), ale miłe „dzień dobry” na klatce schodowej czy krótka rozmowa w windzie z pewnością nie zaszkodzi. Przytrzymanie drzwi, pomoc we wniesieniu zakupów, zatrzymanie windy, gdy ktoś się śpieszy – to małe gesty, które pozwolą na zbudowanie i utrzymanie przyjaznej relacji sąsiedzkiej.
My też jesteśmy czyimiś sąsiadami! Pamiętajmy o tym puszczając głośniej muzykę, robiąc remont czy wychodząc z psem na spacer. Przestrzegając zasad dobrego sąsiedzkiego współżycia, łatwiej będzie się zadomowić! A o to nietrudno w naszych mieszkaniach 😉 Sprawdźcie ofertę mieszkań na wynajem we Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu!